Ankara Seo Uzmanı

Ankara Seo Uzmanı

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımıza yepyeni kavramlar girdi. Google ile daha da hızlanan dijitalleşme çağında artık çeşitli meslekleri görüyoruz. Günümüzde yepyeni meslek alanlarının çeşitlenmesine böylece ön ayak olan Google; Sosyal Medya Uzmanlığı, SEO Uzmanı ve Dijital Pazarlama uzmanı gibi yeni iş kollarındaki personel ihtiyacını artırdı. Özellikle yerel arama iş ilanlarında gördüğümüz Ankara’da Dijital Pazarlama Firması, Ankara’da Dijital Ajans,Ankara Web Tasarımcı, Ankara’da Seo Uzmanı gibi ilanlar çok arttı.Firmalar için son derece önemli olan Google gibi arama motorlarının yönetimi için ise haliyle uzmanlara ihtiyaç duyuluyor. Bir web sitesinin tasarımından içindeki içeriklere kodlarından görsellerine kadar her şeyi bir strateji içerisinde planlayan ve uygulayan SEO uzmanlığı ise hala çok bilinmiyor. SEO uzmanı kimdir, nedir, ne iş yapar, SEO uzmanı nasıl olunur, iyi bir SEO uzmanı neler yapar gibi bir sürü merak edilen sorunun yanıtını sizler için bu yazıda hazırladık. SEO uzmanı nedir, ya da kimdir sorusunu açıklamadan önce ise SEO nedir ? konusunda biraz değinmekte fayda var.

SEO Nedir, Seo Nasıl Yapılır ?

SEO nedir ve Seo nasıl yapılır sorusuna tam anlamıyla yanıt vermek için yüzlerce post yâda videolar hazırlanabilir. Ancak, Sıradışı Digital olarak bu kavramları ilk defa duyanlar için SEO’nun ne olduğunu ve neden yapıldığını kısaca özetlemekte fayda görüyoruz.

Son yıllarda internet kullanımının artması ile firmalar sahada bulamadıkları potansiyel müşterilerini dijital ortamlarda bulma fırsatı elde ettiler. Hem az maliyetli hem de kesin sonuçları dijital ortamlardaki faaliyetleri ile artan firmalar interneti daha da aktif kullanmaya başladılar. Dijital pazarlamanın öneminin gitgide artması ve rakiplerin bunu fark etmesi ile de “Dijital savaşlar ve rekabetler” başlamış oldu. Bu rekabet ve savaşı kazanmak isteyenler ise dijital pazarlamanın her türlüsünü denemeye başladı. Arama motorlarını fark edenler ise “bir tık” daha öne geçti ve rakiplerini geride bıraktı. Rakiplerinin kendisinden daha iyi bir dijital kimlik çizmesini gören firmalarda arama motoru optimizasyonu konusunda gerekli işlemleri yapmaya başladılar. Peki, arama motoru optimizasyonu nedir, ne anlama gelir? Sorusuna yanıt verelim;

Arama motoru, bilgileri araştırdığımız kimi zaman müzik adını yazıp tıklayınca Youtube’u bulduğumuz arama siteleri, yani Google, Yandex vs. gibi. İşte bu sitelerde arama sonuçlarında çıkan sonuçlar firmalar için çok önemli. Örneğin, X parfüm markası olarak sizi arama sonucunun en başında gören tüketici, ilk size tıklıyor ürün ve web sitesi hoşuna gitmediğinde araştırmasına devam ediyor, daha sonra aradığını bulamazsa 2. sıradakine tıklıyor ve bu süreç böyle gidiyor. Siz hem marka bilinirliği, hem satış hem de birçok avantajı sadece “arama motorunda çıkarak” ediniyorsunuz. Google’da ilk sayfalarda çıkmak için de SEO optimizasyonu yani arama motoru optimizasyonunu sitenizde sağlamanız gerekiyor.Tabii öncelikle bir web sitenizin olması gerektiğini belirtmek ve bunun özgün web sitesi tasarımı ile desteklemek gerektiğini söyleyelim. Google’ın belirlediği kuralları ve talepleri sitenize uyarlayarak SEO çalışmalarınız tamamlanmış oluyor ve sitenizde Google nezdinde sıralamalara dâhil ediliyor. İşte, tüm bu SEO çalışmalarınızı planlayan ve yürüten kişilere ise “SEO Uzmanı” ismi veriliyor. SEO uzmanı nedir, ne yapar, SEO uzmanı nasıl olmalıdır gibi birçok merak ettiğiniz konuyla devam edelim.

Kimler SEO Uzmanı Yani SEO Danışmanı Değildir?

Google’ı takip etmeyen, siteleri güncel tutmayan, özgün içerik paylaşmayan ve gelişi güzel link alan, alakasız platformlarda paylaşımlar yapan, sadece Adwords kullanan kişiler SEO uzmanı yada SEO danışmanı değildir. SEO uzmanı yada SEO danışmanı olarak hizmet verdiğini iddia eden kurum yada kişiler aşağıdaki görev ve sorumlulukları yapabiliyor olmalıdır.

SEO Uzmanı Ne İş Yapar?

Çok duyulmayan ancak önemli bir meslek haline gelen SEO uzmanı olmak yaratıcı, çözüm odaklı ve stratejist olmayı gerektiriyor. Fikir üretebilen ve yönetim kabiliyeti yüksek olan kişiler eğer ki kod ve web site tasarımı bilgisi varsa SEO uzmanı olmak için ideal bir adaydır. SEO uzmanı olarak görev alan bir kişi arama motorlarına göre siteyi kontrol edip tekrar optimize eder ve kendilerine ayrılan bütçeler dâhilinde SEO hizmeti verir.

SEO uzmanının başlıca temel görev ve sorumlulukları ise;

 • Sitedeki içeriklerin ve kodların analizinin kontrolünü yapmak,
 • Algoritma güncellemelerini takip etmek ve siteleri her zaman güncellemek
 • Analiz, takip ve raporlama süreçlerini bilmek ve yönetmek
 • Anahtar kelime analizini yapmak ve birkaç strateji belirlemek
 • Sitenin ana sayfası ve detay sayfalarındaki kodlama hatalarını düzeltmek, SEO açısından değerlendirmek ve yeniden düzenlemek
 • Rakiplerin SEO çalışmalarını izlemek ve değerlendirmek
 • SEO içeriği oluşturma konusunda editörü bilgilendirmek
 • Özgün ve “kullanıcıya faydalı” içerikleri yazdırmak yâda yazmak
 • Backlink almak ve link alışverişlerini kontrol etmek
 • Adwords reklam kampanyalarını hazırlamak ve yönetmek
 • Site içi linkleme yapmak,
 • SEO parametlerini belirlemek ve takiplerini gerçekleştirmek
 • Web sitelerin tanıtımını yapmak
 • Facebook, Instagram Twitter gibi sosyal ağ reklamlarını yönetmek ( Sosyal Medya hesapları değişkenlik gösterebilir)
 • Google Analytics gibi temel analiz programlarını doğru kullanmak ve SEO istatistiklerinin yönetimini yapmak
 • SEO raporlaması hazırlamak ve güncel olarak paylaşmak
 • Düşüşlerde sorun tespiti yapmak ve düzeltmek olarak sayılabilir.

SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

Günümüzde SEO Uzmanı olmak için herhangi bir üniversite bölümü yoktur. İnternet sitesi kurabilen ve kodlardan anlayan herkes belirli kurslar ile SEO uzmanı olabilir. Ancak, nasıl ki her kuaför “iyi kuaför “olarak anılmıyorsa her SEO eğitim belgesi olan kişi de “iyi SEO uzmanı “ değildir. SEO uzmanı nasıl olunur sorusundan daha ziyade “nasıl iyi bir SEO uzmanı olunur” sorusu sizi başarıya götürecek sorudur.

Başarılı bir SEO uzmanı olmak istiyorsanız üniversitelerde verilen Reklamcılık bölümlerini okuyabilir ve reklam stratejisi belirleme, kampanya yönetimi gibi konularda bilgi sahibi olabilirsiniz. SEO ve Web Tasarım kurslarına giderek ise SEO optimizasyonu ile ilgili temel ve ileri bilgileri öğrenebilir ve Reklamcılık bölümüyle bilgilerinizi harmanlayabilirsiniz. Belgeyi aldıktan sonra SEO yetkilisi olsanız da elbette deneyim her şeyden daha önemlidir. Siteleri kendi taktiklerinizle yükselttiğinizde ve iyi referanslar aldığınızda sizde SEO Uzmanı olabilirsiniz. Başarılı bir seo ekibi ile firmanızı tanıştıralım istiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Ankara’da SEO Uzmanına yada SEO Danışmanına Mı İhtiyacınız var?

Uzun yıllardır Ankara SEO ve Ankara Google Adwords yönetimi hizmeti verdiğimiz müşterilerimizin arasında sizi de görmek isteriz. Sektörünüz ne olursa olsun %100 doğal çalışmalar ve kalıcı sonuçlar ile web sitenizi Google sıralamalarında yükseltebiliriz. Güvenebileceğiniz, titiz ve kreatif bir SEO uzmanı veya Ankara’da SEO ekibi arıyorsanız Sıradışı Digital ile tanışmaya dijital ajansımıza sizi bekliyoruz.

BİZE HEMEN ULAŞIN