Marka Danışmanı ve
Marka Danışmanlığı Üzerine

Marka Danışmanı ve Marka Danışmanlığı Üzerine

Marka Danışmanı ve Marka Danışmanlığı Üzerine

Şirketlerin markalaşma süreçleri, reklam pazarlama stratejilerinden kurumsal kimlik çalışmalarına kadar hayli geniş bir alana yayılan değişim, dönüşüm ve yönlendirme faaliyetlerini kapsar. Kurum kimliğinin kusursuza en yakın işleyişine ulaştırılması, marka bilinirliğinin sağlanması, sürekli ve kalıcı hale getirilmesi gibi hedeflerin tamamı, "ideal markalaşma"ya dahildir.
Kurumsal hikayenizi en güzel şekilde yazmanın, markanızı doğru ve etkili bir biçimde yönetmenin en zahmetsiz yolu, kurumsal geleceğinizdeki başrolün sahibi olan "esas marka danışmanını" bulmaktan geçer. Profesyonelliği ve engin tecrübesiyle yolunuza ışık saçarak kurumsal yoldaşınız olacak bir marka danışmanı ile bu uzun ve zaman zaman sancılı sürecin üstesinden gelmeniz işten bile değil.

Marka Danışmanı Kimdir? Kim Olmalıdır?

Marka danışmanı, markalaşma sürecinin en önemli aktörüdür. İşletmenizin sahip olduğu değer ve nitelikleri vurgulamak ve bunları, gerçek bir markanın en güçlü silahları haline dönüştürmek gibi hedeflerle yola çıkar. Söz konusu hedeflere ulaşmak için pazarlama, iletişim, kurumsal kimlik gibi alanların tamamında fikir, çözüm ve aksiyon üretir. Marka danışmanlarının pazarlama ve satış stratejileri geliştirmek, reklam araçlarını etkin kullanmak, kurumsal iletişim kanallarını işler, fonksiyonel ve faydalı hale getirmek, hedef kitle ve müşteri analizi yapmak ve benzeri konularda devamlı fikir üretimi halinde olmaları beklenir.

Marka danışmanı;

  • işletme yapısını, her türlü kurumsal durum ve süreçleri bir bütün halinde görebilmelidir. Küçük resimlere dair doğru analizlerden yola çıkarak büyük resmi tüm çıplaklığı ile ortaya koyabilmelidir.
  • iletişim becerileri söz konusu olduğunda gücünü ve farkını her anlamda hissettirmelidir. Zira bireysel iletişimi etkili kullanmayı bilen kişiler kurumsal iletişimin diline çok daha rahat hakim olurlar.
  • kurumsal sunum ve anlatım yetenekleri konusunda siyah kuşak sahibi olmalıdır. Marka koçu ya da danışmanı, markanızın dilidir. Dolayısıyla markanızı konuşturan, rakipler arasından sıyrılıp çıkmasına yardımcı olan, hedef kitleyi ikna eden dilin yaratıcısı ve hatta ta kendisidir.
  • pazarlama, reklam, iletişim gibi ilgili alanlarda ve sıfırdan bir marka yaratma kadar halihazırda var olan markayı güçlendirerek yaşatma konularında da mutlaka tecrübeli ve işin mutfağından mezun durumunda olmalıdır.
  • en nihayetinde, kuruma; büyüme, ilerleme ve sağlam adımlarla markalaşma yolunda doğru tercihleri yaptırabilmeli, etkili yönlendirmeleri hayata geçirmelidir.

Marka Danışmanlığının Önemi

Markalaşma sürecini sorunsuz ve tam da olması gerektiği gibi tamamlamak, başarı hikayelerini kurum kimliğinizin bir parçası haline getirmek, artan pazar payı ve yükselen marka değeri gibi ifadeleri işletme kültürünüzle özdeşleştirmek için marka danışmanlığı konusuna hak ettiği kıymeti vermelisiniz.

Değişen ve durmadan dönüşen dünya, yine baş döndürücü bir hızla değişen ve dudak uçuklatıcı keşiflere ön ayak olan teknoloji ve küresel ekonomilerin gücü gibi kapsayıcı unsurların ortasında marka yönetimi, önemi had safhada olan bir kavram olarak karşınıza çıkar. Etkili ve doğru marka danışmanlığı desteği ile bugüne kadar nice işletme, maddi ve manevi anlamda kıymetini artırmayı başarmıştır.
Kurumsal anlamda ihtiyaç duyduğunuz sürekli ilerleme, doğru araç ve yöntemler kullanılarak elde edilen marka değeri, marka danışmanlığı sayesinde artık her zamankinden daha yakın... Kurumsal ve marka odaklı hayallerinize dair sırlar marka danışmanlığında gizli.

Marka Danışmanı ile Çalışmanın Faydaları

Size, işletmeniz ve markanızla ilgili daha önce duymadıklarınızı söyleyen, görmediklerinizi gösteren, hayata geçirmeniz gerekenleri hatırlatan dış sestir marka danışmanı. Büyük oranda içinde kaybolduğunuz kuruma dair (kurumsal aşkın gözü kördür!) fark etmekte zorlandığınız her türlü eksiklik, yanlışlık ya da hayata geçirmeyi düşünemediğiniz veya bundan kaçındığınız yenileşme hareketi, "doğru marka danışmanı" tarafından altın tepsiyle önünüze getirilir. Siz de bu sayede, kurumsal farkındalığın ve aksiyonun en hızlı halini deneyimleyebilirsiniz.
İşinize ve işletmenize dair tüm risklere, avantajlara, fırsat ve tehlikelere karşı sizi uyanık tutmaya odaklanan marka danışmanlığı faaliyetlerinin önemini asla göz ardı etmemeli ve bunlardan sonuna kadar yararlanmalısınız.

Sıradışı Digital olarak 2009 yılından bu yana markalarımıza 360 Derece Marka Danışmanlığı gerçekleştirmekteyiz.
Marka Danışmanı olarak fiziksel ve dijitali birleştirerek oluşturduğumuz yöntemlerle kısa sürede Marka kimliğini tüm detayları ile oluşturup ,markanızın bilinirliği arttırıyor ve tutundurma çalışmalarını sürdürülebilir hale getiriyoruz.

BİZE HEMEN ULAŞIN