Marka İsmi Bulmak ve Marka Danışmanlığı 

Marka İsmi Bulmak ve Marka Danışmanlığı  Marka olmak ve marka isimi bulmak ve isimin önemi üzerine,

Marka İsmi Bulmak ve Marka Danışmanlığı  Marka olmak ve marka isimi bulmak ve isimin önemi üzerine,

Marka İsmi Bulmak ve Marka Danışmanlığı  Marka olmak ve marka isimi bulmak ve isimin önemi üzerine,

Marka İsmi Bulmak ve Marka Danışmanlığı  Marka olmak ve marka isimi bulmak ve isimin önemi üzerine, Marka İsmi Bulmak ve Marka Danışmanlığı  Marka olmak ve marka isimi bulmak ve isimin önemi üzerine,

Marka Adı bulmak istiyor ve nereden başlayacağını bilmiyorsan bu yazımız tam senlik!

Uzun zamandır hayallerini kurduğunuz iş fikrini nihayet hayata geçirmeye karar verdiniz. Artık hazırsınız! Kendi ürününüzü üretecek ya da hizmetinizi sunacaksınız. Yeni çıktığınız bu yolda başarıya ulaşmanız için kimliğinizi yansıtan, yaratıcı ve akılda kalıcı bir marka adı bulmanız gerekiyor. Elbette marka adı oluşturma sürecinin çok kolay geçeceği söylenemez. Hele de halihazırda etrafta binlerce marka varken "İşte bu!" dediğiniz adı bulmanız biraz vakit alabilir. Ortaklarınız da varsa isim konusunda karar kılmak daha da zorlayıcı olabilir. Marka ismi bulma sürecinde ilham perilerinin desteğini almak istiyorsanız, sürece biraz eğlence katmayı ihmal etmemelisiniz. Herkesin izlediği yollar yerine, ara sokaklarda kaybolmak ya da yolu biraz uzatmak, arzu ettiğiniz etkiden çok daha fazlasını yakalayacağınız bir marka ismi bulmanıza yardımcı olabiliyor.

Marka Adları Hakkında Temel Birkaç Bilgi

Seçtiğiniz marka adı, insanların sunduğunuz hizmet, ürün ya da işletmenize ilgi duymasını sağlayabildiği gibi görmezden gelmesine de neden olabiliyor. İsminizi bulma konusunda oldukça heyecanlısınız, fakat marka isimleri hakkında edineceğiniz birkaç temel bilgi, süreci yönetme konusunda elinizin çok daha güçlü olmasını sağlıyor. Genel olarak Marka adları;

  • Kurucularının adlarından,
  • Sunulan hizmet, ürün ya da işletmenin genel bir tanımından,
  • İşletme, ürün ya da hizmetin sunduğu bir deneyimden,
  • Tümüyle alakasız bir isimden,
  • Yeni yaratılan bir kelimeden oluşabiliyor.

Marka adınızı yaratmadan önce, söz konusu adın nasıl bir etki yaratmasını istediğinize karar vermeniz başlangıç için en doğru adım. Seçeceğiniz marka adının taşıyacağı anlamı ve temsil edeceklerini netleştirmeniz; bulduğunuz adın işletmenizle uyuşmasına yardımcı oluyor. Eğer bilgi ve deneyim gerektiren bir hizmet sunuluyorsa, kurucuların isim ve soy isimlerinin kullanıldığı ya da kurucuların isim ve soy isimlerinden türetilen marka isimleri doğru bir seçim olabilir. Yaratıcılığın ön planda olduğu hizmet ya da ürün sunuyorsanız, konsept dışı bir isim tercih edebilir ya da kulağa hoş gelen yeni bir kelime yaratmayı tercih edebilirsiniz.

Stratejinizi Belirleyin!

Marka oluşturma strateji planını bir kağıt üstünde çıkarmanız, seçeceğiniz marka adının gireceği kategori ve taşıyacağı alt manalara karar verme sürecini oldukça kolaylaştırıyor. Stratejinizi nasıl mı oluşturacaksınız? Öncelikle, hedeflediğiniz kitlenin taşıdığı özellikleri alt alta sıralayın. Sonrasında hedef kitleniz doğrultusunda markanızın genel olarak taşıması gereken özellikleri tek tek not edin. İnsanların size güven duymasını mı istiyorsunuz? Yoksa yenilikçi bir hizmet sunacağınızı onlara ispatlamayı mı düşünüyorsunuz? Onlara eğlence mi sunuyorsunuz? Yoksa hayatlarında büyük fark yaratacağınızı mı iddia ediyorsunuz? Yaratmak istediğiniz imajı tüm detaylarıyla alt alta sıralamanız, ilham perilerini etrafınıza toplamanıza da yardım ediyor, unutmayın.

Sıra, kitlenize ulaşmak istediğiniz kanallara sıra geldi! Bir web sitesine ihtiyaç duyacak mısınız? Potansiyel müşterilerinize ulaşmak için mailler, mesajlar ya da broşürlerden hangisini kullanacaksınız? Unutmayın, isminizin sadece kulağa hoş gelmesi yeterli değil. Logonuzda şık durması, basılı ürünlerin üstünde hoş görünmesi, mesaj ve maillerde marka kimliğinizi yansıtan hisler uyandırması büyük önem taşıyor.

 

Yaratıcılık, Yaratıcılık ve Biraz Daha Yaratıcılık!

Bebeğinize isim koyma zamanı geldi! Unutulmayan, akılda kalan ve potansiyel müşterilerinizin ilgisini üstünde toplayan bir isim seçmek için biraz zamana ihtiyacınız var. Aklınıza ilk geldiğinizde mükemmel gibi görünen pek çok ismi, sonradan çeşitli nedenlerle elemeniz gerekebilir. Belki de, ne kadar uğraşsanız dahi, haftalarca içinize tam olarak sinen tek bir isim bile bulamayabilirsiniz. Umutsuzluğa kapılmayın, takıldığınızda marka stratejinize göz atın ve radarlarınızı açık tutun!

"İşte bu!" diyeceğiniz marka adını nerede ve ne zaman bulacağınız hiç belli olmaz! Cebinizde, başucunuzda ya da çalışma masanızda muhakkak bir not defteri bulundurun. Size ne kadar saçma gelse dahi, aklınıza gelen olası tüm marka isimlerini not defterinize kaydedin! Unutmayın, ne kadar egzersiz yaparsanız ilham perilerinin seslerini o denli net duymaya başlayabilirsiniz.

Sözlük karıştırmak, yaratıcılığına güvendiğiniz yazarların kitaplarını okumak ya da size ilham veren markaların öykülerine göz atmak, marka ismi bulma sürecini daha keyifli ve kolay bir hale getirebilir. Hatta, kelime oyunlarını dahi marka adınızı yaratma sürecinizde etkili olarak kullanabilirsiniz. En yakın kırtasiye ya da kitapçıya giderek Scrabble ya da benzeri bir kelime oyunu satın alabilir, boşta kaldığınız zamanlarda torbadan seçeceğiniz harflerden kelimeler oluşturmaya çalışabilirsiniz. Özellikle, Google gibi yeni bir kelime türetmeniz gereken marka isimleri söz konusu olduğunda, kelime oyunları sandığınızdan çok daha kullanışlı oluyor. Belki, sunduğunuz hizmeti, ürünü ya da işletmenizin yansıtmasını istediğiniz duygu ve düşüncülerin kelimelerini yazarak küçük kelime oyunları yapabilir, sadece marka adınızı değil sloganınızı bile bu yöntemle oluşturabilirsiniz!

Seçtiğiniz İsimleri Test Etme Zamanı!

Not defterinizdeki pek çok ismi elemeden geçirdiğiniz. Etkili marka adı olma kriterlerine ve beklentilerine uyan birkaç isim kaldı. Sırada hangisini seçeceğinize karar verme ve seçtiğiniz ismi sınamada! İnternetin yaygınlaşması, globalleşen dünya ve eskiye nazaran bilgi ve hizmete ulaşımın çok daha kolay olması, rekabeti de körüklüyor. Neredeyse her gün, çok sayıda marka görücüye çıkıyor. Yerini sağlamlaştıran markalar da düşünüldüğünde, pastadan pay kapabilmeniz için gerçekten güçlü bir isme ihtiyacınız var. Zayıf bir marka adı seçerseniz, markanız potansiyel müşterilerine ulaşamayabilir ve başarısızlık hikayeleri arasında yerini alabilir. Bu nedenle, seçtiğiniz marka ismini kullanmadan evvel test etmeyi atlamayın!

Nasıl test mi edeceksiniz? Öncelikle seçtiğiniz ismin herhangi bir marka tarafından kullanılıp kullanılmadığından emin olun. Fazlasıyla tercih edilen uzantılardan web sitesi alan adı (domain)  alabiliyor musunuz? Herhangi marka tarafından kullanılıyorsa, tam işleri oturttuğunuz ve tanınır olduğunuz durumda marka adınıza veda etmek zorunda kalabilirsiniz. Üstelik tanıtım içiniz harcadığınız tüm paralar da boşa gider.

Seçtiğiniz isim, herhangi bir marka tarafından kullanılmıyor mu? Bu mükemmel bir haber! Sırada bu ismin arzu ettiğiniz etkiyi yakalayıp yakalamadığından emin olmak var. Nasıl bir logo hayal ediyorsunuz ? Logo ve isim birbiriyle uyumlu mu? Akılda kalıyor mu? Sunduğunuz ürün, hizmet ya da işletmenizi yansıtıyor mu? Nasıl duygular uyandırıyor? Yakın çevrenizin fikirlerini alın ve kenara not edin! Sonrasında diksiyon ve ses tonuna güvendiğiniz bir kişiden, bir müşteri temsilcisi gibi marka isminizi telefonda kullanmasını rica edin. Hala kulağa mükemmel mi geliyor? Marka isminizi keyifle kullanmaya hazırsınız!

Profesyonel Bir Desteğe İhtiyacınız Var mı?

Marka adı bulma sürecinde, profesyonel bir destek almak süreci daha akıllıca ve hızlı yönetmenize yardımcı olabilir. Fakat profesyonel desteğe başvurmadan önce marka oluşturma stratejinizi belirlemenizde fayda var. Bir ajansın desteğini almanız, halihazırda kullanılan marka isimlerine odaklanarak vakit kaybetmenizin önüne  geçer. Hatta, marka oluşturma stratejinizde düşebileceğiniz hatalara karşı sizi korur ve kimliğinizi tasarlamanıza yardımcı olur. Gerçekten odaklanmanız gereken noktaları öne çıkararak oyalanmanızı engeller.

Marka adınızı kullanmaya başlamadan önce, bir konuya daha dikkat etmeniz gerekiyor. Marka tescilini vakit kaybetmeden yapmanız, marka isminizin tümüyle size ait olmasını sağlar. Siz her ne kadar önce bulmuş olsanız dahi, sizden önce herhangi biri marka tescili yaptırırsa marka adınıza veda etmeniz gerekir. Bu nedenle, isminizi kullanmaya başlamadan önce marka adınızı tescill ettirmeyi ve marka adınızla bağlantılı alan adlarını satın almayı sakın unutmayın! Ayrıca marka danışmanlığı ile alakalı bu makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. Profesyonel marka danışmanlığı hizmetimizi alarak tüm süreci kusursuz ilerletebilirsiniz. Marka konsept oluşturma ,Logo Tasarımı, kurumsal kimlik geliştirme, marka tutundurma ve dijital pazarlama teknikleri konusunda 360 derece bir deneyim sunarız.

BİZE HEMEN ULAŞIN