İLETİŞİM

E-ticaret | Sıradışı Digital

E-TİCARET NASIL YAPILIR ?

E-ticaret kısaca ticaretin elektronik ortamda gerçekleştirilmesi anlamına geliyor. Herhangi bir mal veya hizmetin satışının yanı sıra reklamı, tanıtımı ve dağıtımı gibi işlemler de elektronik ortamda yapılıyor. Kullanıcılar internet platformunda tüm ürün ve hizmetleri inceleyebiliyor, dilediğini seçip yine online ortamda ödeme bilgilerini girerek oturdukları yerden satın alma işlemini gerçekleştiriyor.

Kimler E-ticaret Yapabilir ?

E-ticaretin çok çeşitli modelleri bulunuyor. Bunlardan en yaygın olanı "B2B" olarak kısaltılan ve Türkçe karşılığı "Firmadan firmaya" olan "Business to Business" modeli. Bu sistemde firmalar arasında e-ticaret işlemi yapılıyor. Bir diğer model olarak çok yaygın olan ve "Business to Customer" ("B2C") şeklinde adlandırılan sistem karşımıza çıkıyor. Bu sistemde firmayla tüketici veya perakende müşterisi arasında işlem gerçekleştiriliyor. Kısaca "B2E" olarak adlandırılan "Business To Employee" sistemi ise firmaların çalışanlarına yönelik sunduğu kampanyalı ürünlerin şirket içinde satılması işlemini tanımlıyor. Son olarak açılımı "Customer To Customer" olan "C2C" modeli tüketicilerin kendi aralarında satış yapabildiği e-ticaret sistemini tanımlıyor. Hepsiburada, Gittigidiyor gibi e-ticaret siteleri bu konuda en bilinen örnekler arasında yer alıyor. Bu modellere göre birçok gerçek ve tüzel kişi e-ticaret yapabiliyor.E-ticaret Yapmak İsteyen Kişilerin İzlemesi Gereken Adımlar

E-ticaret yapmak isteyen kişilerin izlemesi gereken adımlar bulunuyor. Öncelikle bir sektör ve ürün bularak işe başlamak gerekiyor. Bu aşama kişileri en çok zorlayan kısım olabiliyor. Bu seçimi yaparken hangi sektöre ilgi duyduğunuza da karar vermeniz gerekiyor. Tıpkı mesleğinizi sevmek gibi, sevdiğiniz bir alanda e-ticaret yaptığınızda karşılaşacağınız zorluklara karşı motivasyonunuz yüksek oluyor. Sektör seçimi yaparken fiyat da en önemli kriterlerden bir tanesi. Fiyatı çok düşük olan ürünlerin beklediğiniz kazancı sağlayamaması söz konusu olabiliyor. Bununla birlikte yüksek fiyatlı ürünlerde tüketicinin satıcıyla doğrudan görüşmek gibi talepleri de ortaya çıkabiliyor. Buna yönelik bir alt yapı kurmanız da masraflarınızda artış olması demek. Bunların yanı sıra size düşen kar payının, ürünlerin nakliyesinin ve bunlara benzer diğer konuların da sektör seçiminde mutlaka göz önüne alınması gerekiyor.Satışı yapılacak ürünlerin doğrudan üreticiden alınması önemli. Bu sayede müşterilere uygun fiyat sunmak mümkün oluyor. Tedarikçileri iyi seçmek sürecin düzgün işlemesini sağlıyor. E-ticaret yapmak için internet sitesi kurmak da bir ihtiyaç. Bu sayede ürünlerin tanıtımı ve satışı yapılabiliyor.

DEMO TALEBİ OLUŞTUR

Merhaba,

E-ticaret paketlerimizi 15 gün ücretsiz denemek ister misiniz?E-ticaret Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

E-ticaret yapacakların mutlaka dikkat etmesi gerekenler aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

1. E-ticaret sabır ve emek isteyen bir iştir. Bu nedenle hayatınızın büyük bir kısmını bu işe ayırmanız gerekiyor.

2. Temel finans ve muhasebe bilgisi önemli. Borç, alacak, stok, vergiler, kar marjı, net maaş, brüt maaş gibi kavramları en azından temel düzeyde bilmek gerekiyor.

3. Stok ve ürün yönetimi takibini çok iyi yapılmalı. Dışarıdan çok kolay gözükse de bu konu büyük firmaları dahi zorlayabiliyor.

4. İnternet dünyasına ve kavramlarına hakim olmak gerekiyor.

5. Hangi kanallardan müşteri çekilebileceği iyi takip edilmeli. Son yıllarda özellikle sosyal medyanın bu konudaki gücü tartışılmaz şekilde ön plana çıkıyor.E-ticaret Sitelerinde Tasarımın ve Kullanıcı Deneyiminin Önemi

İnternet üzerinden alışverişin öncelikli amacının zaman kazanmak olduğu düşünüldüğünde e-ticaret sitelerinde pratik ve kullanımı kolay tasarımlar oldukça önemli. Sitede alışverişin mümkün olan en kısa adımla tamamlanabilir olması avantaj sağlıyor. Ayrıca SEO uyumluluğu önemli unsurlar arasında yer alıyor. SEO uyumluluğu bulunan internet siteleri arama motorları tarafından daha kolay bulunabiliyor ve böylece ziyaretçi sayısı artmış oluyor. Bol resimli siteler her zaman daha dikkat çekici. Bu nedenle ürünlere ait çok sayıda görsel olması ve ürünlerle ilgili detaylı açıklamalar kullanıcıları alışveriş yapma konusunda ikna edici oluyor. Ürünlerle ilgili stok ve teslimat süresi bilgileri de sitede yer almalı. Ayrıca satış yapan firmaya ait iletişim ve adres bilgilerinin bulunması tüketici ile satıcı arasında güven bağı oluşturuyor.Profesyonel özgün e-ticaret siteleri oluşturmak ve e-ticaret danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.


E-ticaret sitesi kurmak istiyorum

E-ticaret günümüzde en çok rağbet gören iş modelleri arasında yer alıyor. Siz de bir e-ticaret sitesi kurmak istiyorsanız, detaylı bir ön çalışma yapmalısınız. İster yeni bir girişim ile e-ticaret dünyasına atılın ister mevcut işinizi internet ortamına taşıyın; çevrimiçi varlığınızı sürdürebilmeniz için sağlam bir teknik altyapı ve dijital pazarlama faaliyetleri gibi sektör dinamikleri hakkında detaylı bilgiye ihtiyacınız olacaktır. E-ticaret sitenizi kurmadan önce bir ön hazırlık yapmalı ve gerekli yasal prosedürleri tamamlamalısınız. Tüm bu süreci en doğru şekilde yönetebilmek için profesyonellerden destek alabilirsiniz.


İster küçük ister orta veya büyük ölçekli bir işletmeye sahip olun, e-ticaret sitesi kurma rehberimiz sayesinde sadece e-ticaret sitesi kurmayı değil, e-ticaret iş modelinin tüm adımlarını öğrenebilirsiniz.


Birkaç adımda e-ticaret sitesi nasıl kurulur, birlikte inceleyelim.


 • E-ticaret yapmak istediğiniz alan ve sektörü belirleyin.

 • E-ticaret sitenizde satışa sunacağınız ürünleri ve ürün kategorilerini seçin.

 • Eğer mevcut işinizi internet ortamına taşımak yerine yeni bir girişim ile e-ticaret hayatına atılıyorsanız, kendi e-ticaret markanızı yaratın.

 • E-ticaret altyapınıza karar verin. Bu aşamada profesyonel yardım almayı ihmal etmeyin.

 • Marka kimliğinize uygun bir site tasarımı oluşturun. E-ticaret web siteleri için kullanıcı deneyimi çok önemli olduğundan markanıza özgü, kullanıcı dostu bir ara yüz tasarımına sahip olmalısınız.

 • Kargo ve lojistik altyapınızı planlayın.

 • Ödeme sistemleri entegrasyonlarınız için ödeme sağlayıcısı hizmeti alın.

 • Pazarlama çalışmaları ile daha geniş kitlelere ulaşın.

E-ticaret sitesi fiyatları

Her markanın e-ticaret sitesi ile ilgili ihtiyaçları birbirinden farklılık gösteriyor. Buna bağlı olarak e-ticaret sitesi fiyatları, farklı ihtiyaçlara göre değişkenlik gösteriyor. E-ticaret sitesi fiyatlarının belirlenmesinde hosting, yazılım, arama motoru optimizasyonları, e-ticaret sitesi ödeme entegrasyonları, güvenlik, stok ve sipariş takibi eklentileri gibi farklı etkenler rol oynuyor.


E-ticaret sitesi örnekleri

E-ticaret sektörünün büyüme hızı her geçen gün artıyor. İşletmenizi fiziksel sınırların dışına çıkarıp bu yeni gerçekliğe taşırken dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinin size ilham vereceğinden eminiz.


AMAZON

E-ticaret sitesi denildiğinde akla ilk gelen sitelerden birisi Amazon oluyor. Amazon bir e-ticaret sitesinin nasıl görünmesi gerektiği hakkında en iyi fikirleri sunuyor. Kullanıcı dostu site tasarımı, site ziyaretçilerine istedikleri ürünleri kolayca filtreleme ve milyonlarca seçenek arasında kaybolmadan yalnızca ilgilendikleri ürünleri görüntülemelerine olanak tanıyor.


APPLE

E-ticarette markalaşmanın en iyi örneklerinden birisi Apple oluyor. Markaya has modern ve minimal site tasarımı, Apple ürünlerinde kaliteyi ön plana çıkarıyor.


eBay

eBay, dünyanın en büyük e-ticaret devleri arasında yer alıyor. Farklı birçok kategoride milyonlarca ürünü, kullanıcılarda kafa karışıklığına neden olmayacak şekilde kategorize eden eBay, pratik bir alışveriş deneyimi sunuyor.


En iyi e-ticaret sitesi paketleri

E-ticarete başlamak için size kolaylık sağlayacak akıllı e-ticaret sitesi paketleri ile ürünlerinizi kendi e-ticaret sitenizde kolaylıkla satmaya başlayabilirsiniz.


A’dan Z’ye e-ticaret çözümleri için sahip olabileceğiniz en iyi e-ticaret sitesi paketlerinde ne tür hizmetler yer alıyor birlikte inceleyelim.


 • Alan adı, hosting, e-posta kutusu

 • Güvenlik ve yedekleme

 • Ödeme altyapıları ve tüm bankalar ile entegre ödeme sistemi çözümleri

 • Markanızı yansıtan e-ticaret sitesi tasarım ve yazılımı

 • Kullanıcı dostu ara yüz ve kolay kullanım özellikleri

 • Arama motoru optimizasyonu (SEO)

 • Online satışları artırmak için ihtiyacınız olan pazarlama araçları (hediye çekleri, promosyonlar...)

 • Pazaryeri entegrasyonları (Sitenizdeki ürünleri otomatik olarak diğer yaygın e-ticaret sitelerine aktararak satış kanallarınızı artırabilirsiniz.)

 • Kargo entegrasyonları (Kargo süreçlerinizi optimize etmenizi sağlayacak akılcı çözümler)

Sıradışı Digital’in sağladığı en avantajlı e-ticaret sitesi paketleri için demo talebi oluşturabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

DEMO TALEBİ OLUŞTUR

Merhaba,

E-ticaret paketlerimizi 15 gün ücretsiz denemek ister misiniz?

BİZE HEMEN ULAŞIN