İLETİŞİM

E-İhracat Nedir? | Sıradışı Digital

E-İHRACAT Nedir?

E-ihracat, sınır ötesi e-ticaret faaliyetleridir. Elektronik ticaret yapan firmaların, online kanallar aracılığı ile ürünlerini yurt dışına tanıtması, aynı çevrimiçi kanallar vasıtasıyla yurtdışından sipariş alarak, bu siparişleri müşteriye ulaştırmasıdır.


E-ihracat, yurtdışında fiziki yerel mağazası bulunmayan birçok işletme için yeni pazarlara açılmak, çevrimiçi perakendeciler ve online pazaryerleri aracılığıyla global bir müşteri ağı oluşturmak adına etkili bir iş modelidir.


E-ihracat Nasıl Yapılır?

E-ihracat etkinlikleri, Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi (ETGB) mikro ticaret kuralları kapsamında yapılır. ETGB kapmasında ihracat yapabilmek için gönderinin ağırlık olarak 300 kg., değer olarak 15.000 Euro altında olması gerekir.


E-ticaret faaliyetlerini yurtdışı pazarına taşımak isteyen büyük veya küçük ölçekli işletmelerin, küresel e-ticaret pazarına girerken izleyebilecekleri farklı yöntemler bulunur.


Pazaryerleri üzerinden ürün satışı:


Dünya genelinde e-ticaretin büyük bir kısmı, mevcut pazaryerleri üzerinden gerçekleştiriliyor. Bu pazaryerlerinde sanal mağazanızı açıp, ürünlerinizi aynı anda farklı birçok ülkeden tüketiciye tanıtabilirsiniz. Günümüzde e-ihracat ile yurtdışı pazarlara açılmak eskiye göre çok daha kolay olsa da rekabetin yoğun olduğu bu iş modelinde, işletmeniz için en doğru e-ihracat stratejileri ile hareket etmeniz önem teşkil ediyor. Girişimlerinizden verim alabilmeniz için ‘Ne tür ürünler satıyorsunuz?’, ‘Ürünleriniz hangi ülkelerde, hangi hedef kitleye hitap ediyor?’, ‘E-ihracat devi farklı birçok pazaryeri arasından, ürünleriniz için en uygun platform hangisi?’ sorularına yanıt bulmak, öncelikleriniz arasında yer almalı.


Kendi e-ihracat sitenizden ürün satışı:


Teknolojinin gösterdiği gelişim sayesinde dünyanın dört bir yanına e-ihracat yapmak mümkün; fakat her ülkenin e-ihracat dinamikleri farklılık gösteriyor. Başarı hedeflerinize ulaşabilmeniz için online mağazanızın doğru bir vizyon ve etkili bir strateji ile oluşturulması gerekiyor. Türkiye’de sanal pos kullanımı ve kredi kartı ile online ödeme seçenekleri yaygın bir ödeme yöntemiyken, Ortadoğu ülkelerinin birçoğunda kapıda ödeme seçeneği daha çok tercih ediliyor. Birçok Avrupa ülkesinde ise Payoneer, Transferwise, Skrill, Epay, Paypal gibi farklı ödeme sistemi entegrasyonları, en çok tercih edilen ödeme yöntemleri arasında yer alıyor. Bu nedenle, ürünlerinizi kendi web sitenizde satışa sunmak istiyorsanız, ülkelerin ödeme sistemlerini e-ihracat sitenize entegre etmelisiniz.


E-ihracata giriş yaparken göz önünde bulundurulması gereken bir diğer husus, işin lojistik süreçleri. Müşterilerinize satın almak istedikleri ürünün fiyatından daha fazla kargo maliyeti yansıması, online mağazanızın satış potansiyelini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle ürünlerinizin satış fiyatını belirlerken, tüm maliyet kalemlerini iyice değerlendirmelisiniz.


Ürünlerinizi e-pazaryerlerinde satışa sunmak istiyorsanız, bazı e-ihracat platformlarının sunduğu ‘fulfillment’ servisinden yararlanabilirsiniz. Makul ücretlendirmeler ile ürünlerinizi ilgili ülkelerde stoklayabilir, siparişi veya iadesi alınan ürünlerin kargo süreçlerinin sizin adınıza yönetilmesini sağlayabilirsiniz.


Kendi e-ihracat sitenizden ürünlerinizi global pazarda satışa sunmak istiyorsanız, sipariş talepleri üzerine ürünlerinizi tek tek gönderebilirsiniz. Bu durumda yine ürünlerin gönderileceği ülkelere kargo maliyetlerini dikkatli bir şekilde hesaplamalısınız. Aynı zamanda ürünün gönderileceği ülkenin gümrük muafiyet sınırı hakkında da bilgi sahibi olmalısınız.

DEMO TALEBİ OLUŞTUR

Merhaba,

E-ticaret paketlerimizi 15 gün ücretsiz denemek ister misiniz?


E-ihracat Platformları

E-ihracat yapmak için bazı platformlar kullanabilirsiniz. Ürünlerinizi, işletmenizin faaliyet gösterdiği ülke dışında kalan potansiyel pazarlara ulaştırmanızın en pratik yöntemi, uluslararası satış imkanı sunan yaygın e-ihracat platformlarında bir çevrimiçi mağaza açmaktır. Bu platformlar, B2C (İşletmeden Tüketiciye) ve B2B (İşletmeden İşletmeye) e-ticaret iş modellerinde, ülkelerarası e-ihracata olanak tanıyan global pazaryerleridir.


Dünya genelinde yaygın olarak kullanılan e-ihracat platformları:


  • Amazon
  • e-Bay
  • Etsy
  • Alibaba
  • Aliexpress
  • Walmart
  • Allegro
  • Ozon.ru
  • Rakuten
  • Zalando

Girişimciler ve tüketiciler tarafından en çok tercih edilen e-ihracat platformları, ülkeden ülkeye değişkenlik gösterir. Bununla birlikte iş modeli, pazaryerlerinin hizmet verdiği bölgeler ve bu bölgelere yaptığı yatırımlar, tüketici alışkanlıkları gibi etkenler de e-ihracat platformlarının, işletmenizin hedeflerine uygun olup olmadığının belirlenmesinde rol oynayan faktörlerdir. Bu nedenle yeni bir pazara gireceğiniz zaman o bölgedeki popüler e-ihracat platformlarını iyi bir şekilde araştırmanız ve etkin bir e-ihracat analizi için gerektiğinde profesyonel desteğe başvurmalısınız.


Türkiye'den Yurtdışına Ürün Satmak

E-ihracat ile yerel markanızı bir dünya markasına dönüştürebilir, son yıllarda iş hacmi hızla artan e-ihracatın avantajlı dünyasına siz de adım atabilirsiniz. Gelişen teknoloji, gönderi maliyetlerinde yapılan iyileştirme çalışmaları, devlet teşvikleri, tarafları korumak için düzenlenen yasalar ve girişimcilere sağlanan diğer kolaylıklar sayesinde, işletmenizi global pazara taşıyabilir, kısa sürede marka bilinirliğinizi artırarak kâr elde edebilirsiniz. Döviz cinsinden gelir elde ederek, ülke ekonomisine katkı sağlayabilirsiniz.


E-ihracata adım atarken, Türkiye’de gerçekleştirdiğiniz pazarlama faaliyetlerinizden farklı pazarlama yöntemlerine başvurmanız gerekebilir. Zira her ülkenin kullanıcı davranışları ve tüketici alışkanlıkları birbirinden farklılık gösterir. Bu nedenle, e-ihracat sanal mağazanız için arama motoru optimizasyonu, içerik pazarlaması, data odaklı programatik, affiliate gibi farklı pazarlama yöntemlerinden destek almanız, yatırımlarınızın daha kısa sürede sonuç vermesine olanak tanıyabilir. Aynı zamanda ürünleriniz için belirlediğiniz hedef ülkelerde, en çok kullanılan arama motorları, işletmenizin faaliyet gösterdiği ülkede kullanılan arama motorlarından farklı olabilir. Bu da hedeflediğiniz ülkelerin internet dinamiklerine göre, pazarlama çalışmalarınızı optimize etmeniz gerektiği anlamına gelir.


Türkiye’de dijital pazarlama, birçok ülkeye göre daha uygun maliyetlidir. Dış pazarlarda ise bu bütçeler değişkenlik gösterebilir. E-ihracat deneyimi olan, hedef ülkelerinizin tüketici alışkanlıklarına ve dijital pazarlama araçlarına hâkim uzmanlardan yardım alarak, bütçenizi daha efektif bir biçimde yönetebilirsiniz.


E-ihracat Yöntemleri

Elektronik ihracat, iki farklı şekilde yapılabilir. Size en uygun yöntemi belirleyebilmek için işe önce sektörünüze en uygun e-ihracat yöntemini seçerek başlayabilirsiniz. İlk yöntem; hedef pazarlarınızda etkin bir şekilde faaliyet gösteren, yaygın e-ihracat sitelerinde satış yapmak; bu yöntem e-ihracata yeni başlayanlar için daha pratik, daha hızlı ve daha ekonomik bir elektronik ihracat yöntemidir. Bu platformlar aracılığıyla her gün, dünyanın her yerinden milyonlarca insana ürünlerinizi ulaştırabilirsiniz.


Ürününüz için en uygun platformu seçmek için satışını yaptığınız ürünlere ve pazar yerlerinin size sunduğu olanaklara göz atmalısınız. Örneğin Amazon, çoğu perakende kategorisinde ve birçok B2B iş modeli kategorisinde son derece aktif bir platformdur. Ancak bu etkinlik, sizin hedeflediğiniz ülkelere ve ürünlerinizin kategorisine göre değişkenlik gösterebilir.


Mikro ihracata başlatmak için kendi web sitenizi de açabilirsiniz. Kurumsal kimliğiniz ile oluşturduğunuz e-ihracat sitenizde ürünlerinizi sergileyebilir, hizmet vereceğiniz ülkeleri, satış ve müşteri stratejilerinizi kendiniz belirleyebilirsiniz. Potansiyel müşterileri web sitenize çekmek için arama motoru optimizasyonu (SEO) gibi bazı araçlara ihtiyacınız olacak. Bunun için uzman desteğine başvurmalısınız. Ayrıca dijital platformlarda yayınlamak için bir reklam bütçesi de ayırmalısınız.


E-ihracat Danışmanlığı

E-ihracat danışmanlığı, e-ihracata başlamak isteyen girişimcilere veya e-ihracat platformlarında bulunan mevcut çevrimiçi mağazalarının satış performansını artırmak isteyen firmalara sunulan hizmetleri kapsar. Ürünlerinizin online pazaryerlerinde etkili bir şekilde konumlandırılmasına, yeni pazarlara minimum risk ve minimum yatırımla girmenize yardımcı olabilecek, eylem odaklı bir danışmanlık hizmetidir.


E-ihracat danışmanlığı, sektörünüze ve iş modelinize uygun olarak pazar araştırma, medya planlama, SEO çalışmaları ve işletme ihtiyaçlarına göre farklılık gösterebilecek daha birçok çalışmayı içine alan bir uzmanlık konusudur.


Risksiz ve minimum maliyetlerle e-ihracat yöntemi için Sıradışı Digital’in e-ihracat uzmanlarından profesyonel danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.Profesyonel özgün e-ticaret siteleri oluşturmak ve e-ticaret danışmanlığı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

DEMO TALEBİ OLUŞTUR

Merhaba,

E-ticaret paketlerimizi 15 gün ücretsiz denemek ister misiniz?

BİZE HEMEN ULAŞIN