Markalar için sosyal medya tasarımları neden çok önemli?

Markalar için sosyal medya tasarımları neden çok önemli?

Markalar için sosyal medya tasarımları neden çok önemli?

Markalar için sosyal medya tasarımları neden çok önemli?

Markalar için sosyal medya tasarımları neden çok önemli? Markalar için sosyal medya tasarımları neden çok önemli?

Sosyal medya yönetimi, günlük hayatın ve alışverişin can damarı haline gelmiş durumda. Sadece Türkiye'de bile 83 milyon nüfusun yaklaşık %53'ünü oluşturan 44 milyon aktif internet kullanıcısı, mobil olarak her an her yerde sosyal medyayı kullanıyor. 

İş dünyasının yeni rekabet ortamı haline gelen bu platform, profesyonel sosyal medya yönetimi ile doğru bir şekilde kullanıldığında gün içinde herhangi bir dükkan veya mağazanın ulaşabileceğinden çok daha fazla insana ulaşmana olanak sağlıyor. 

Sen de bu platformda kurumsal kimliğinle ve yaptığın işle öne çıkmak istiyorsan, potansiyel müşterilerini etkilemek için en etkili aracın başarılı bir grafik tasarım olmalı. 

Beğeni rekoru kıran postlar, prestij kazandıran profesyonel paylaşımlar, tüketiciyle iletişim kurmanı sağlayan interaktif gönderiler ve daha niceleri... 

Sunduğun ürün veya hizmet ne olursa olsun hedef kitlene ulaşmak için görsel tasarımın gücünden yararlanman şart! Hazırsan gel, markanın görsel tasarımıyla fark yaratmak için yapabileceklerine birlikte göz atalım.

Profilinde Görsel Bütünlük Oluştur

Kullandığın sosyal medya aracı Instagram, Facebook, Twitter gibi platformlardan hangisi olursa olsun sayfanda görsel bir bütünlük sağlaman çok önemli. Nasıl ki bir mağazaya girdiğinde vitrinlerin düzenli ve tasarımın uyumlu olması hoşuna gidiyorsa, aynı durumun sosyal medya tasarımı için de geçerli olduğunu unutmamalısın. 

Profil fotoğrafından kullanıcı adına, yaptığın paylaşımlardaki yazı tiplerinden görsellerin formatlarına varıncaya kadar her bir unsur arasında görsel bir ilişki kurmalı, rastgele paylaşımlardan mutlaka kaçınmalısın. Aksi takdirde kullanıcılarının gözünde profesyonel bir ilk izlenime sahip olman çok zor!

Bu yazının kapak fotoğrafı özenle seçildi geçtiğimiz yıllarda yaklaşık 100'ün üzerinde marka öğretmenler gününü bu görselle kutlayarak pişti oldu. Buradan o yazıya da ulaşabilirsiniz.

 

İnfografik Paylaşımlara Yer Ver

Hedef kitlene bilgi aktarımı sağlamak için sosyal medyada iki seçeneğin var: yazılı veya görsel anlatım. Bu anlamda yapılan istatistik çalışmalarına bakıldığında ise görsel bulunan içeriklerin sadece metin olan içeriklerden %94 oranında daha fazla görüntülendiği ve beynimizdeki bilgilerin %90’ının görseller aracılığıyla elde edildiği biliniyor. 

Bu durumda, sosyal medya yönetimi yaparken kullanıcılarla paylaşmak istediğin bilgilerin aktarımı için görselliği etkili bir şekilde kullanabilmen çok önemli. 

İnfografik adı verilen, bilgilere ait verilerin farklı formatlardaki grafiklere görsel olarak işlendiği çalışmalar büyük bir önem kazanıyor. 

Hatta öyle ki, bu tip infografik gönderiler, sosyal medyadaki diğer içeriklere oranla %12 daha fazla paylaşılıyor.

Profesyonel Destek Almayı İhmal Etme

Firmana ait sosyal medya profilini güncel tutmak ve ilgi çekici hale getirmek için elinden gelen her şeyi yapıyor olsan da istediğin verimi elde edemiyor olabilirsin. Bu durumda sayfanın sürekli ve daha çok trafik almasını sağlamak istiyorsan, mutlaka profesyonel destek almalısın. Sosyal medya içeriklerinin tasarımı konusunda grafik ve web tasarım alanında uzmanlaşmış, deneyimli isimlerden hizmet almanın çok daha kaliteli işlere imza atmanı sağlayacağından emin olabilirsin.

 

Sosyal Medya Yönetimini yaptıracağın dijital ajansı seçerken nelere dikkat etmelisin.

Onun için buradaki yazımıza da göz atabilirsin.

 

BİZE HEMEN ULAŞIN