Marka Olmak ve Marka Mimarisi Oluşturmak 

Marka Olmak ve Marka Mimarisi Oluşturmak  marka,

Marka Olmak ve Marka Mimarisi Oluşturmak  marka,

Marka Olmak ve Marka Mimarisi Oluşturmak  marka,

Marka Olmak ve Marka Mimarisi Oluşturmak  marka, Marka Olmak ve Marka Mimarisi Oluşturmak  marka,

Marka Olmak ve Marka Mimarisi Oluşturmak 

İşletmeler dünyasının çok hızlı dönüştüğü 21. yüzyılın, en kritik alanlarının başında markalaşma ve marka yönetimi geliyor. 20. yüzyıl başındaki gibi ürünü veya hizmeti yaratıp sunma ve satılmasını umma dönemi çoktan gerilerde kaldı.

 Ürün veya hizmetleriniz ne kadar özgün, çarpıcı ya da yenilikçi olursa olsun, müşterinizin algısında “marka” değilseniz pazarda hedeflediğiniz sonuçları almanız olanaksız hale geldi. Bugün “Markalaş ya da yok ol!” mottosu hiç olmadığı kadar güncel ve geçerli.

Her işletme markalaşmak ve rakiplerinden sıyrılmak için tüm kaynaklarını seferber ediyor, ama global ölçekte yüz binlerce rakip arasından sıyrılmak kolay değil. Gelin rakiplerden sıyrılma, tercih edilirlik, karlılık, algıda üstünlük ve benzeri sayısız avantajı bulunan marka kavramına ve marka mimarisi oluşturma deneyimine daha yakından birlikte bakalım…

Marka Mimarisi Nedir?

Ürün ve hizmet yelpazenizi rakiplerinizden farklılaştırmak, hedef kitlenizin zihninde bambaşka bir konuma yerleşmek istiyorsanız işletmenizin üstünde çalışmanız gereken en kritik konular arasında marka mimarisi geliyor.

 Marka mimarisi, faaliyet alanınız her ne olursa olsun, işletmenizin sunduğu ürün / hizmet markası / markalar ailesinin isimlerinin ve bu marka isimlerinin birbiriyle olan hiyerarşik ve etkileşimli ilişkilerini düzenleyen sistem olarak tanımlanabilir. Çok geniş bir kavram olan markanın, işletme stratejilerinizi bütünleyen pazarlama ve marka stratejilerinizin omurgasını, marka mimarisi oluşturur.

Marka Mimarisi Nasıl Oluşturulur?

İşletmenizin marka mimarisini oluşturmak için öncelikle markanızın ruhunu, felsefesini, amaç ve hedeflerini, konumlandırmasını, değerlerini ve müşterilerinize yaşatmak istediğiniz kullanıcı deneyimini netleştirmeniz gereklidir. Çünkü müşterilerinizin satın alma kararlarının çoğu rasyonel değil, duygusal ve nörolojiktir.

Müşterinin zihninde kendisine yaptığınız satış davetine “Evet” cevabını alabilmeniz için marka ismi, markanızın tasarımı ve marka mimarisi en kritik ögelerdendir. Saniyeler zarfında müşterinin diğer rakiplerinizi de gözden geçirerek sizin markanızı seçmesinde veya seçmemesinde, marka mimarisi oluşturmada ve markanızı etkin yönetmede sergilediğiniz yetkinlik belirleyicidir.

Marka isminizi ve marka mimarinizi yaratırken markanızın kullanıcıya farklı, yeni veya özgün ne sunduğu konusunda çok ayırt edici bir tarzınız olmalı. Marka isimlendirme stratejinizde ve marka mimarinizi oluşturmada ana hatlarıyla 6 farklı yaklaşımdan birini benimseyebilirsiniz:

 • Ürün markası isimlendirme stratejisiyle ürününüzü önceleyebilir; şirket markanızı geri planda tutmayı seçebilirsiniz.
 • Çoklu markalar yaratma stratejisi tercih edebilir; her markanızı kendi vaatleri ve çağrışımlarıyla ayrı ayrı sunmayı seçerek kurumsal markanızı yalnızca imza boyutunda tutabilirsiniz.
 • Şemsiye marka stratejisiyle marka mimarinizi oluşturmayı seçerseniz, her markanızın kendi marka kimliğini oluşturur, ana markanızın gücünden diğer bağımsız markalarınızı büyütmede yararlanabilirsiniz.
 • Marka mimarinizi ana marka stratejisiyle tasarlarsanız alt marka isimlerini sadece bütünleyici olarak tutabilir ve tüm ürün/marka ailenizde ana markanın ismini ön planda sunmayı tercih edebilirsiniz.
 • Yan marka önceliklendirme stratejisi markanıza daha uygunsa tüm markalarınızı destekleyen ama alt markalarınızın marka isminin, marka kimlik ve stratejilerinin daha dominant olduğu bir marka mimarisi tasarlayabilirsiniz.
 • Son olarak marka stratejilerinizi analiz ettiğinizde bir kaynak marka ismi kullanmanın markanız için doğru ve etkili olduğuna karar verebilirsiniz. Tüm alt marka isimleriniz ve stratejileriniz kaynak marka isminizin temsil ettiği değerleri taşırken alt markalarınızın her birini kendi özel isimleriyle hedef kitlenize sunabilirsiniz.

Marka Mimarisi ile Marka Oluşturma İşletmenize Neler Kazandırır?

Tüm işletme hedeflerinize yaklaşmak ve bunları tutturmak için marka/markalar portföyünüzün marka ruhunuzu, marka vaatlerinizi, marka çağrışımlarınızı ve marka değerleri kümenizi tutarlı bir şekilde temsil eden, başarılı yapılandırılmış bir marka mimarisine ihtiyacı vardır. Marka mimarisi sayesinde;

 • Aynı veya benzer alanda faaliyet gösteren rakiplerinizden saniyeler zarfında farklılaşabilir, tutarlı, güven verici bir kalite vaadini sunabilirsiniz.
 • Marka mimariniz marka konumlandırmanızla uyumlu ve tutarlı olduğunda müşterilerinize işletmenizin marka değerlerini nörolojik, yazılı, görsel, işitsel, dokunsal ve mobil düzeylerde çok etkili şekilde tanıtabilir; hedef kitlenizin zihnine konumlandırmanıza bağlı olarak keyif verici, bilgilendirici, sorun çözücü, özgün, genç, dinamik, yenilikçi veya seçtiğiniz herhangi bir marka kimliğini kolayca yansıtabilir ve benimsetebilirsiniz.
 • Marka mimariniz sayesinde markanızın ismi, değerleri, vaatleri ve sunduğunuz kullanıcı deneyimi hakkında hedef kitlenizi ikna etmede tam arzu ettiğiniz etkiyi yaratabilirsiniz.
 • Marka mimariniz kurumsal markanız ile alt markalarınız arasında en yüksek karlılık dengesini tutturmanızı sağlar.
 • Müşterileriniz işletmenizden bir ürünün veya hizmetin fonksiyonel faydasını değil, özel bir kullanıcı deneyimi, bir hayat görüşü, bir tasarım, bir duygu ve bir yaşam tarzı satın aldığı için etkili marka mimarisi ile ürünsel üstünlüğe sahip rakiplerinizi geride bırakabilirsiniz.

Marka konusunda yayınlanmış diğer yazılarımız  Marka Danışmanı ve Marka Danışmanlığı üzerine yazımıza ve Marka İsminin Önemi üzerine  yazımıza da göz atmanız da fayda var.

Gelin markanızı birlikte planlayalım.

BİZE HEMEN ULAŞIN